You are here: Home » כללי » הפרעת אישיות גבולית

הפרעת אישיות גבולית

הפרעת אישיות גבולית בטיפול קוגניטיבי התנהגותי זהו טיפול בהפרעת אישיות גבולית, בחרדות, דכדוך, עצבות, פחדים, התקפי חרדה, פאניקה, חוסר מצב רוח, וחוסר מיקוד. שינוי באמצעותCBT מעניק יכולות משמעותיות להחלפת דרך ההתנהלות, ומנגנון החשיבה, המדכאים את האדם ומדירים מראשנו רגיעה.

טיפול בהפרעת אישיות גבולית

אופן טיפול בהפרעת אישיות גבולית מוצלחת לבחורים ובחורות, לקטנטנים, למבוגרים וזקנים, לאמיתו של דבר לכל מי שיש לו צורך להתחיל שינוי במציאות חייו ומוכן ליצור שינוי בנתיבו. בהמון מקרים החרדה מונעת מאתנו לרוץ קדימה. חרדה הינה פאניקה מדבר כלשהו מסוים, כמו לדוגמה חפץ או אובייקט או אולי ממצב קבוע. מאידך גיסא הפרעת הפחד עלולה להיות חוסר שלווה תמידית כללית. והמקור לא תמיד ברור. כל אחד ואחת מאתנו, לפרקים מרגישים פחד או עייפות וחולשה, גם אי שקט ומצב רוח ירוד עלולים לבקר אצלנו. השאלה היא כמות של גודל, ועוצמה, בכמה ההרגשות והדמיונות האלו מקשים על נפשינו ומפריעים בהתנהלות או מורידים לאורך זמן משמחת החיים והשקט הפנימי.

טיפול בהפרעת אישיות גבוליתהפרעת אישיות גבולית – שיטת הטיפול

טיפול בהפרעת אישיות גבולית להבדיל מבסיס על ידי הטיפול הקלאסי איתו אפשר להמשיך במפגשים לאורך זמן, בו מתמקדים במה שהיה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא כלי תמיכה מעשי, עם תובנות מדויקות שנשארות בתוכנו,העוסק בהווה, במכשולים ובמתח שעוברים “עכשיו”. העלאת צורת ההתנהגות והחשיבה המעכבים אותנו למודעות והכרה, ושינוי הגורמים התפישתיים וההתנהגותיים היוצרים את הקושי. טיפול קוגנטיבי התנהגותי מפתח דפוסים לחיים מאוזנים בעזרת עבודה משותפת של המטפל עם המטופל, וכיוונון של המטופל להישאר חלק מעשי בטיפול וללמוד כלים שישארו בו, בכדי לצאת בסוף התהליך לדרך עצמאית. הטיפול בונה את הביטחון העצמי, מדלל מחשבות שליליות ומפנה מקום למטופל להכיר את העכבות המעיקות ולשנות אותן. הוא גם מוריד את חוזק התחושות הלא נעימות לעוצמה סבירה ונותן למטופל לקבל ולעבוד עם מלוא הפוטנציאל בו.
טיפול CBT כולל 20 מפגשים.

מה הדרך בה CBT עובד

בטיפול נשלב את הפן הקוגניטיבי והחלק ההתנהגותי, כדי לקלוט אפשרות של שינוי עמוק ומעשי.הצד הקוגניטיבי הוא טיפול מחשבתי, טיפול המתמקד בעיוותי החשיבה. הרעיון המרכזי הוא להחליף את הדרך בה אנו מפרשים חוויות, דרך מציאת המחשבות הבעייתיות שעוברות אצלנו בשעת או סביב לחוויות שקורות, שינוי הפרשנות שאנו מחברים לסיטואציה והמחשבות השליליות הללו, במחשבות חיוביות העוצרות את התחושות המעיקות שיושבות בתוכונו.העיקר הוא שאנו בעלי כח רב להשפיע על הפרשנות שלנו, גם אם המקרה החיצוני אינו משתנה.תהליך העבודה בצד ההתנהגותי, הוא שינוי צורת ההתנהגות, המעכבים את האדם ופוגעים בשאיפותיו.דרכי והטמעת כלים המקלים עלינו לייצב אותנו, תוך כדי הפחתת הדפוסים שאינם מפרים את צרכינו ומפריעים לנו בתפקוד היום יומי, לפעמים בקשרים עם האחר ועם עצמנו.המיקוד יהיה על החלפתן בדרכי התנהלות אחרות, אדפטיביות המשתלבות במציאות שלנו.

הפרעת אישיות גבוליתמגוון כלים

הפרעת אישיות גבולית בטיפול CBT יכול לכלול מניפה צבעונית של גישות. המפגש מתנהל על ידי דיבור. דרכו אנחנו לומדים את העיוות של החשיבה, מוציאים תכנים פנימיים, הגדרות יסוד של האדם על עצמו ועל הסביבה שטבועים בילדותו ובהווה שלו. אנו מאתרים את הסיבה ללחץ מסיטואציות, המתבסס על הבנה פנימית ולאו דווקא על נתוני המציאות האובייקטיבית. עוד מהכלים הוא, כלי החשיפה, בו המטופל מתרגל בזמן המתאים לו, בשלבים ובמקום בטוח, לחוויות דרכן בדרך כלל מתחילה אצלו חווית פחד.מתוך הכלים נמצאים תיעוד סיטואציות, חילופי אוויר, שיטות רגיעה, שימוש עם אמצעי אמנות, ספורט , רשימות שמסיעות לבהירות בהבנת החוויות והדאגות, עבודה בצוותא לבניית מסגרת חיזוק ספציפית.
מסגרת טיפול בהפרעת אישיות גבולית היינה בהתאם לתחומי עיניין, גיל, כוחות ורצונות השייכים אל המטופל על ידי מטפלת רחל מנור.

הפרעת אישיות גבולית
5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *