You are here: Home » כללי » דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה

טיפול דיכאון אחרי לידה היינו טיפול תפיסתי התנהגותי בדאגות, חוסר מצב רוח, דכדוך, בהלה, התקפי חרדה, עצבות, חוסר מיקוד, ותסמינים גופניים
התהליך דרך טיפול קוגנטיבי התנהגותי מעניק יכולות עוצמתיות לשבירת דפוסים, ומנגנון המחשבה, המעכבים את האדם ומונעים מאתנו איזון.

למי מתאים?

דיכאון אחרי לידהתיאורית הטיפול טובה ליולדות ובעצם למי שחפץ להתחיל תהפוכה חיובית בחייו ועם רצון לבנות שינוי בנתיבו. בהרבה פעמים הדאגה מונעת מהאדם לרוץ קדימה. דאגה מוגזמת היא פאניקה מדבר כלשהו ספציפי, כמו חפץ או אובייקט או מתחושה מסויימת .מאידך גיסא בעיית הפחד עלולה להיות דאגה כללית. והשורש לא תמיד ידוע. כולנו, מפעם לפעם חשים תחושת חרדה או תשישות, גם קושי נפשי ותחושה ירודה נוטים להתארח אצלנו. השאלה היא עינייןשל מינון, ועוצמה, בכמה ההרגשות והדמיונות האלו כבדים עלינו ומפריעים בתפקוד או ממעיטים ביום יום מהשלווה והשמחה.

דיכאון אחרי לידה – קצת על הטיפול

בשונה מעיקרון הטיפול הדינאמי איתו אפשר להיות בטיפול לאורך זמן, במהותו ממקדים את תשומת הלב בדברים שקרו בזמן עבר. טיפול קוגנטיבי התנהגותי הוא כלי תמיכה פנימי, עם תוצאות חזקות שנשארות לתמיד,העוסק בימים אלו, בסיבוכים ובמחסורים שעוברים “פה כרגע”. העלאת דפוסי ההתנהגות והחשיבה המעכבים אותנו למודעות והכרה, והמרת הרכיבים המחשבתיים וההתנהגותיים העושים את ההפרעות. טיפול קוגנטיבי התנהגותי מאפשר הרגלים לחיים בריאים בעזרת דרך מגובשת של המטפל עם המטופל, ונכונות של המטופל להיות חלק מעשי בטיפול וללמוד כלים שיהיו בו, בכדי לצאת בסוף הטיפול לדרך ללא תלות. הטיפול מאחה את התחושת ערך, מפחית פאסימיות וחרדתיות ונותן למטופל להכיר את העכבות המטרידות ולשנות אותן.הוא גם ממתן את עוצמת התחושות הקשות לרמה רגילה ונותן לכל אחד להכיר ולתפקד עם מלוא הפוטנציאל בו.
בכללי טיפול CBT כולל 20 מפגשים עם מטפלת CBT רחל מנור שטילמן.

איך CBT קורה

במפגשי טיפול דיכאון אחרי לידה נשלב את המקום הקוגניטיבי והצד ההתנהלותי, על מנת לקלוט מצב של שינוי עמוק ויעיל. החלק הקוגניטיבי הוא טיפול מחשבתי, טיפול הממוקד בצורת החשיבה.
הרעיון המרכזי היינו לשנות את הדרך בה אנו מבינים סיטואציות, על ידי הכרת המחשבות הבעייתיות שעוברות בנו בשעת או סביב לסיטואציות שקורות, שינוי הפרשנות שאנחנו מחברים למצב והמחשבות השליליות הללו, במחשבות חיוביות העוצרות את הרגשות המאיימות שיושבות בפנים.העיקר זה שהננו יכולים להשפיע על התגובות שלנו, גם אם הרגע החיצוני אותו דבר.תהליך העבודה בחלק ההתנהגותי, היינו שינוי הרגלי ההתנהגות, התוקעים את האדם ומחבלים במטרותיו.דרכי וסיגול הרגלים העוזרים לנו לייצב אותנו, תוך כדי הפחתת המעשים הרגילים לנו שאינם מפרים את רצוננו ופוגעים לנו בתפקוד היום יומי, בהרבה מהמקרים בקשרים עם האחר ועם עצמנו. המיקוד יהיה על החלפתן בדרכי התנהגות חדשות, אדפטיביות המותאמות במציאות שלנו.

כלים שונים

טיפול CBT עם דיכאון אחרי לידה קיימת קשת מגוונת של אפשרויות. המפגש היינו בשילוב של דיבור. דרכו אנו מגלים את העיוות של החשיבה, מעלים נושאים פנימיים, הגדרות יסוד של המטופל על עצמו ועל הסביבה שנטועים בילדותו ובהווה שלו. אנחנו מוצאים את המקור לריחוק מסיטואציות, היושב על ראייה סובייקטיבית ובמידה מועטה על נתוני המציאות האובייקטיבית. יש גם את, כלי החשיפה, דרכו המטופל מתרגל בקצב המתאים לו, בשלבים ובמקום בטוח, לסיטואציות איתן לעיתים קרובות מתחילה אצלו חרדה. בין הכלים ישנם תיעוד סיטואציות, חילופי אוויר, תרגילי איזון, חיבור של כלי הבעה עצמית, עשייה פיזית , הכנת תבניות שעוזרות לדיוק בהבנת התחושות והחששות, חשיבה בצוותא לחיבור דרך חיזוק ייחודית.
תוכנית הטיפול באופן מתואם לתחומי עיניין, גיל, מסוגלות ומטרות השייכים אל המטופלת.

דיכאון אחרי לידה
5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *