You are here: Home » כללי » מה זה CBT

מה זה CBT

מה זה CBT

אז אם אתם שואלים מה זה CBT הנה התשובה.

טיפול מחשבתי התנהגותי זהו תהליך המתמקד במחשבות שליליות, פחדים, מצבי רוח ירודים, עייפות, חוסר חשק, חוסר פוקוס, והתקפי פאניקה.
התהליך דרך טיפול קוגנטיבי התנהגותי מספק יכולות עוצמתיות להחלפת דרכי התנהגות, ומנגנון המחשבה, המדכאים את האדם ומדירים מאתנו שלווה.

לאיזה גיל מתאים?

דרך הריפוי בCBT מומלצת לילדות וילדים, לבחורים ובחורות, למבוגרים וזקנים, בעיקרו של דבר לכל מי שצריך לעשות מפנה חיובי במציאות חייו ומכוון לחבר דרך לשינוי.מה זה CBT
במספר רב של מקרים החשש מונע ממנו להתקדם קדימה. דאגה מוגזמת היא פחד מדבר כלשהו ספציפי, כמו אדם או ממצב קבוע.מצד שני הפרעת הדאגה מסוגלת להיות חוסר שלווה תמידית כללית.והמקור אינו תמיד ברור. אנו, מפעם לפעם חווים פחד או תשישות, גם חוסר שלווה ותחושה ירודה יכולים להתארח בראשנו. השאלה היא כמות של מינון, וחוזק, כמה התחושות והדמיונות הללו מכבידים עליך ומציקים בתפקוד או מורידים במשך הזמן משמחת החיים והשקט הפנימי.

על הטיפול

להבדיל מעיקרון הטיפול הקלאסי בו ניתן להיות בטיפול במשך זמן רב, במהותו ממקדים את תשומת הלבבהיסטורית המטופל. טיפול קוגנטיבי התנהגותי הינו כלי תמיכה קצר מועד, עם תוצאות משמעותיות שנשארות לתמיד,המתמקד בכאן ועכשיו, בכבדות ובמועקה שחשים “פה כרגע”. העלאת דפוסי ההתנהגות והחשיבה המעכבים אותנו למודעות והכרה, ושינוי הגורמים המחשבתיים וההתנהגותיים האחראים ליצור את ההפרעות. טיפול קוגנטיבי התנהגותי מאפשר דפוסים לחיים מאוזנים על ידי דרך מגובשת של המטפל עם המטופל, ונכונות של המטופל להיות פעיל ולהפנים דרכי התמודדות שיוטמעו בו, בשביל לצאת בסוף התהליך לדרך ללא תלות.הטיפול מחזק את התחושת ערך, מדלל הסחות פנימיות ומפנה מקום למטופל להכיר את העכבות המציקות ולשנות אותן.בנוסף גם מקטין את עוצמת התחושות הלא נעימות לרמה נורמטיבית ומאפשר לכל אחד להכיר ולתפקד עם מלוא הפוטנציאל בו.
בכללי טיפול CBT כולל עשרים מפגשים.

כיצד CBT עובד

מה זה CBT- בטיפול נשלב את הצד התפיסתי והצד ההתנהלותי, בשביל לקבל אפשרות של שינוי עמוק ואמיתי. החלק הקוגניטיבי היינו טיפול מחשבתי, טיפול הממוקד בעיוותי החשיבה.
הדבר העיקרי הוא לשנות את הדרך בה אנו לוקחים סיטואציות, על ידי הכרת המחשבות הבעייתיות שנמצאות אצלנו בזמן או סביב לסיטואציות שקורות, המרת התפישה שאנחנו מדביקים לסיטואציה וההפרשנויות השליליות האלו, במחשבות חיוביות העוצרות את הרגשות המשתקות ששוכנות בנו. העיקר זה שאנחנו מסוגלים להשפיע על הפרשנות שלנו, גם אם המצב החיצוני נשאר בעיינו. תהליך העבודה בצד ההתנהגותי, היינו שינוי דפוסי ההתנהגות, המעכבים את חיי המטופל ופוגעים בשאיפותיו. חיזוק ולימוד כלים המקלים עלינו לבנות את אישיותנו, מול הפחתת המעשים הרגילים לנו שלא משרתים את צרכינו ופוגעים לנו בהשגת יעדנו, לפעמים בחיבור עם האחר ועם עצמנו. המיקוד יהיה על החלפתן בצורות התנהלות חדשות, אדפטיביות המותאמות בחיינו.

כלים שונים

בטיפול CBT קיימת מניפה צבעונית של אפשרויות. הטיפול היינו בעזרת שיתוף. בעזרתו אנו מגלים את המחשבות המעכבות, מעלים תכנים חבויים, אמונות בסיס של המטופל על מהותו ועל העולם שנטועים בעברו ועד היום.אנחנו מאתרים את הסיבה לריחוק מחוויות, המבוסס על ראייה סובייקטיבית ולאו דווקא על עובדות המציאות האובייקטיבית.כלי נוסף, כלי החשיפה, דרכו כל אדם נחשף בקצב הנכון לו, בהדרגה ובמרחב בטוח, לחוויות בהן בדרך כלל מתחילה אצלו חרדה.בין האפשרויות נמצאים תיעוד מחשבות, חילופי אוויר, תרגילי מיקוד, שילוב של אמצעי הבעה עצמית, עשייה פיזית , טבלאות שמכוונות לבהירות בביטוי התחושות והמחשבות, החלטה בשניים לבניית מסגרת פעולה ספציפית.
מסגרת הטיפול באופן מתואם לתחביבים, גיל, כוחות ושאיפות של המטופל. רצוי להתייעץ עם מטפלת CBT באזור שלך.

מה זה CBT
5
Sending
User Review
4.5 (2 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *