You are here: Home » כללי » דיכאון

דיכאון

טיפול דיכאון על ידי טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו תהליך המתמקד בבמחשבות שליליות, מוטיבציה ירודה, דיכאון, פוביות, התקפי חרדה, התקף פאניקה, חוסר מצב רוח, וחוסר מיקוד.
שינוי באמצעותCBT נותן יכולות חזקות לשבירת דרכי התנהגות, ומערכת הסקת המסקנות שבנו, העוצרים את מטרותינו ומונעים מאיתנו שלווה.

לאיזה גיל מתאים?

תיאורית ריפוי בCBT מתאימה לנוער, לצעירים, למבוגרים, למעשה לכל מי שמשתוקק להתחיל מפנה חיובי בחייו ומוכן לחבר דרך לשינוי.דיכאון
במספר רב של מקרים החרדה מונעת מהאדם להתקדם קדימה. פוביה היא פאניקה מדבר מוגדר, כמו אדם או ממצב קבוע. מאידך גיסא הפרעת הדאגה עלולה להיות דאגה לא ספציפית. והמקור אינו ספציפי. כולנו, מדי פעם חווים תחושת חרדה או תשישות, גם קושי נפשי ותחושה ירודה נוטים לבקר בראשנו. הבעיה היינה עיניין של מינון, וחוזק, עד כמה ההרגשות והמחשבות הללו מעיקים עליך ומפריעים בהתנהלות או נוגסים במשך הזמן מהשקט הפנימי.

דיכאון – על הטיפול

להבדיל מעיקרון הטיפול דיכאון הקלאסי בו ניתן להיות בתהליך למשך שנים, אשר מתרכזים במה שהיה. טיפול קוגנטיבי התנהגותי הינו טיפול פנימי, עם תוצאות מורגשות שנשארות לתמיד,הממוקד בהווה, בקשיים ובמחסורים שחשים "כאןועכשיו". חשיפת מערכת ההתנהגות והחשיבה המפריעים אותנו למודעות והכרה, והמרת הדפוסים התפישתיים וההתנהגותיים העושים את המכשול. טיפול קוגנטיבי התנהגותי מלמד הרגלים לחיים נכונים על ידי עבודה מגובשת של המטפל עם המטופל, ורצון של המטופל להישאר חלק מעשי בטיפול ולסגל דרכי התמודדות שישארו בו, בשביל לצאת בתום הטיפול לדרך ללא תלות. הטיפול מחזק את הביטחון העצמי, מפחית פאסימיות וחרדתיות ומאפשר למטופל להכיר את המחשבות המטרידות ולשנות אותן.הוא גם מקטין את חוזק התחושות הלא נעימות לעוצמה נורמטיבית ומאפשר למטופל לקבל ולעבוד עם מלוא הפוטנציאל בו.
בממוצע טיפול CBT עומד על עשרים מפגשים.

מה הדרך בה זה קורה

במפגש נשלב את ההמקום התפיסתי וההמקום ההתנהלותי, בשביל לקבל אפשרות של סדר פנימי וחיצוני וועיל. החלק הקוגניטיבי הוא טיפול מחשבתי, טיפול המתמקד בצורת החשיבה.
הרעיון המרכזי היינו להחליף את הדרך בה אנחנו מפרשים חוויות, דרך מציאת המחשבות הבעייתיות שנמצאות בראשנו בשעת או סביב לחוויות עצמן, שינוי הדרך ראיה שאנו נותנים למצב והמחשבות השליליות האלו, במחשבות חיוביות המונעות את הרגשות המשתקות שיושבות בנו. העיקר זה שאנו יכולים להשפיע על התגובות שלנו, גם אם המקרה בשטח אינו משתנה. יעד הטיפול בנושא ההתנהגותי, היינו שבירת מערכת ההתנהגות, המעכבים את חיי המטופל ומחבלים בשאיפותיו. חיזוק ולימוד הרגלים המקלים עלינו לייצב את האיזון שבנו, בזמן הסרת הדפוסים שלא משרתים את צרכינו ופוגמים לנו בהשגת יעדנו, לעיתים בתקשורת עם האחר ועם עצמנו. המיקוד יהיה על המרתן בצורות התנהלות אחרות, פרודוקטיביות המותאמות בחיינו.

מגוון כלים

בטיפול CBT קיימת מניפה מגוונת של גישות.המפגש היינו בשילוב של שיח. בעזרתו אנחנו מגלים את המחשבות המעכבות, מוציאים תכנים פנימיים, אמונות בסיס של האדם על מהותו ועל האחר שטבועים בנסיונותיו שהיו ובהווה שלו.יחד מאתרים את המקור לריחוק מסיטואציות, הנשען על פרשנות פנימית ולא על האמת האובייקטיבית.יש גם את, כלי החשיפה, בו כל אדם מתרגל בזמן הנכון לו, בהדרגה ובמרחב מוגן, לחוויות איתן לעיתים קרובות מתחזקת אצלו חווית פחד.בין האפשרויות נמצאים רישום סיטואציות, חילופי אוויר, תרגילי איזון, חיבור של אמצעי הבעה עצמית, הפעלת הגוף , טבלאות שמכוונות לדיוק בביטוי הרגשות והמחשבות, חשיבה בשניים לבניית מסגרת חיזוק ספציפית.
מסגרת הטיפול לפי לתחומי עיניין, גיל, מסוגלות ורצונות של המטופל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *